آرت کلی ( Art Clay )

آرت کلی نقره ، مس و طلا،  مانند گلی نرم ، مرطوب و انعطاف پذير در دستان شما هویتی هنری ميگيرد و پس از پخته شدن توسط يك كوره الكتریکی و يا روی شعله گاز به يك قطعه از جنس نقره 99.9% ، مس  و یا  طلا  خالص تبديل ميگردد.

خمیــــر نقــــــــره و طلای Art Clay دردهه  1990 ميلادی توســط شـــركت .Aida Chemical Industries Co. Ltd Japan))  ساخته شد و پتنت آن اخذ گرديد. امروزه آرت کلی در اغلب كشورهاى جهان ، نامی شناخته شده و محبوب دوست داران هنر و خلاقيت های فردی است .

قطعات آرت کلی چگونه ساخته میشوند؟

     مراحل کار با آرت کلی
1-  شکل دادن اولیه : در این مرحله می توانید با بریدن ، سوراخ کردن، پیچیدن، فرو کردن سنگ در گل، باز کردن گل با وردنه ویا  استفاده از قالب یا بافت شکل کلی مورد نظر را بوجود آورید.

2-  خشک کردن : در مرحله ی دوم خشک کردن کار اهمیت دارد زیرا اگر قطعه به طور کامل خشک نشده باشد احتمال دارد که در دست ما به راحتی بشکند. برای خشک کردن قطعه می توانید از سشوار  استفاده کنید.

3-    انجام اصلاحات : در این مرحله قطعه ی شما ممکن است دارای ترک، فرورفتگی یا برجستگی هایی باشد که برای شما مطلوب نیست. همیشه به یاد داشته باشید که اول ترک ها و فرورفتگی ها را با استفاده از خمیر یا گل پر می کنیم و قطعه را مجددا” خشک می کنیم چون ممکن است بعضی از این ترک ها باعث شکستن قطعه حین کار شودسپس  با استفاده از سوهان و سنباده به اصلاح برجستگی ها و برآمدگی ها می پردازیم.

4-    پخت : بعد از اینکه قطعه کاملا” به شکل مطلوب در آمد می توانیم قطعه را بپزیم
.برای پخت قطعات از سه وسیله می توانیم استفاده نماییم:

الف-اجاق گاز:

ب- مشعل یا فندک:

ج‌-    کوره :

5-    پرداخت: بعد از اینکه پخت کامل شد و قطعه سرد شد، می توانیم آن را پرداخت نماییم. اولین کار برای پرداخت برس زدن با فرچه سیمی می باشد.

مراحل کار با مس آرت کلی ( Copper Clay )

معجزه آرت کلی در چيست؟
•    فراگیری و آموزش کوتاه ( در اولین جلسه یک قطعه میسازید ) و عدم نیاز به آموزش  هایی مانند طراحی ، قالب سازی ، ریخته گری و ذوب ، مدلسازی ، سوهان کشی و کارهای سخت
•     ساخت آسان و سریع  و بدون نیاز به ابزار پیچیده و حجیم وعدم نیاز به  کارگاه  ( امکان کار در آشپزخانه و یا پشت میز کار)
•    امکان پخت بسیاری قطعات نقره در  روی اجاق گاز (برای برخی قطعات نقره توخالی و یا بزرگ  و همچنین قطعات طلا و مس نیاز به کوره میباشد )
•    امکان کار هنری در خانه برای همه
•     کاربرد در انواع صنایع دستی
•    کیفیت و خلوص بالای مواد  آرت کلی
•    دنیای آرت کلی ، عرصه ای برای شکوفایی خلاقیت های بی نظیر شماست.
•    با آموزش آرت کلی میتوانید قطعاتی متفاوت و منحصر بفرد  برای خود و دیگران بسازید و بدیگران نیز آموزش بدهید .